Published on June 6, 2019 6:30 pm

NAB LEAGUE BOYS TEAMS: Round 10

The teams have been announced for NAB League Boys Round 10, which coincides with NAB AFL Under-18 Championships games for Vic Metro, Vic Country and the Allies.

* CLICK HERE for a preview of week 2 of the NAB AFL Under-18 Championships, including the team line-ups for Vic Metro, Vic Country and the Allies.

 

The Under-18 Championships games, in combination with the return of players from Sunday’s second match of AFL Victoria’s Young Guns Series and a weekend off for the APS and AGSV school football competitions, create a lot of changes for Round 10.

 

 

Rotations within the Vic Metro team see Adam Carafa and Ryan Sturgess (Northern Knights), Andrew Courtney (Sandringham Dragons), Connor Downie (Eastern Ranges) and Josh Honey (Western Jets) return to their NAB League Boys clubs after playing in last Saturday’s Under-18 Championships loss to Vic Country.

They’ll be replaced for Metro’s showdown with Western Australia in Perth by the likes of Jack Bell, Corey Watts (both Sandringham), Mitch Mellis and James Ross (both Eastern) from Round 9 NAB League line-ups.

Vic Country, meanwhile, has taken Toby Mahony (GWV Rebels), Cameron Wild (Murray Bushrangers) and Lachlan Williams (Dandenong Stingrays) from their NAB League teams’ previous line-ups for the trip to Launceston to face the Allies, with Tasmania Devils trio Sam Collins, Oliver Davis and Mitch O’Neill – along with Bushrangers forward Will Chandler – all called into that team for its first Championships outing.

 

See the full NAB League Boys Round 10 teams below – and please note the venue change for Calder Cannons vs Oakleigh Chargers.

* CLICK HERE for printable PDF team lists.

 

SATURDAY

DANDENONG STINGRAYS v. NORTHERN KNIGHTS

Round 10 – 08/06/2019

10:30am

Shepley Oval – Dandenong

 

DANDENONG STINGRAYS

B: 38. M. Gregory, 1. H. Berenger, 48. J. Stuart

HB: 35. D. Popa, 32. B. Kuipers, 30. J. Thomas

C: 10. C.  Gay, 34. R.  Orchard, 13. N.  Heath

HF: 47. W. Bravo, 36. J. Roysmith, 42. J. Nanscawen

F: 25. J. Stuart, 52. C. Ellison, 39. J. Toner

R: 24. B. Nyuon, 45. L. Goonan, 12. M. Haywood

Int: 15. D. Gould, 9. W. Howe, 29. F. Hynes, 17. B. Milford, 31. J. Mounter, 14. D. Smith, 37. B. Welsh, 41. T. Westworth

23P: 51. A. Williamson

 

NORTHERN KNIGHTS

B: 27. E. Macpherson, 45. A. Taylor, 51. R. Uwandu

HB: 4. J. Davies, 16. O. Simpson, 19. J. Trudgeon

C: 23. N.  Cox, 8. A.  Carafa, 41. N.  Kitchell

HF: 5. J. D’Intinosante, 24. B. Major, 10. J. Lucente

F: 9. C. Simonsen, 59. J. Boyd, 11. R. Sturgess

R: 15. N. Howard, 13. S. Philp, 3. B. Nikolovski

Int: 12. C. Barbera, 34. Z. Costello, 30. B. Leonard, 43. T. McMahon, 31. H. Ramshaw, 47. M. Sindrivanis, 14. J. Watson

23P: 42. J. Potter

 

In: R. Sturgess, J. Watson, A. Carafa, N. Cox, J. Boyd, C. Simonsen, N. Howard, J. Trudgeon, B. Nikolovski

Out: R. Gardner, J. Janev, K. Davies, L. Mcmahon, J. Bowne, K. Brandt

 

 

GEELONG FALCONS v. SANDRINGHAM DRAGONS

Round 10 – 08/06/2019

11:30am

Mars Stadium – Ballarat

 

GEELONG FALCONS

B: 53. C. Fleeton, 52. S. Christensen, 44. S. Witherden

HB: 38. S. Bourke, 48. J. Paterson, 18. B. Reid

C: 7. C.  Harris, 30. H.  Stubbings, 21. L.  Smith

HF: 4. G. Bove, 37. O. Henry, 25. J. Sarcevic

F: 55. M. Langan, 36. C. Sprague, 39. K. Skene

R: 46. H. Walsh, 11. C. Karpala, 3. K. Rayner

Int: 58. R. Bell, 32. N. Gadsby, 50. J. Grigsby, 20. W. Kilpatrick, 8. C. Lazzaro, 22. N. Lever, 26. J. Mullen

23P: 35. O. Barrow

 

In: S. Witherden, R. Bell, H. Stubbings, C. Sprague, S. Christensen, J. Paterson, N. Gadsby, B. Reid, C. Lazzaro, N. Lever, G. Bove, J. Mullen, M. Langan, K. Skene

Out: A. Hildebrandt,  T. Richardson,  N. Gribble,  C. Ham,  C. Brauer,  S. Ham,  J. Lange,  L. Hocking,  M. Annandale,  J. Paatsch,  H. Whyte

 

SANDRINGHAM DRAGONS

B: 42. L. Cleary, 26. J. Castan, 10. J. Le Grice

HB: 55. L. Hall, 25. J. Brazionis, 17. T. Milne

C: 9. N.  Burke, 40. R.  Virtue, 39. B.  O’Leary

HF: 15. A. Hanrahan, 14. K. Yorke, 35. L. Lamble

F: 23. J. Florent, 59. O. Lord, 3. G. Grey

R: 28. R. Bowman, 37. W. Mackay, 7. J. Voss

Int: 43. J. Bowey, 30. A. Courtney, 69. L. Hayes, 18. J. Lloyd, 44. L. Riley, 53. E. Soylemez, 63. T. Spencer

23P: 45. A. Perkins

 

 

GIPPSLAND POWER v. WESTERN JETS

Round 10 – 08/06/2019

1:00pm

Morwell Recreation Reserve

 

GIPPSLAND POWER

B: 24. B. Maslen, 41. D. McRae, 5. F. Shields

HB: 13. T. Fitzpatrick, 14. T. Hourigan, 40. T. Mann

C: 3. M.  McGannon, 35. J.  van der Pligt, 28. S.  Tapner

HF: 21. M. McGarrity, 25. J. McGrath, 20. H. Neocleous

F: 30. T. Baldi, 43. Z. Skinner, 29. T. Rees

R: 42. M. Nicholas, 9. W. Papley, 8. B. McAuliffe

Int: 1. R. Angwin, 10. L. Connolly, 39. M. Hawkins, 31. B. MacFarlane, 33. N. Prowd, 23. Z. Soutar, 32. L. Williams

23P: 38. D. Bourke

 

In: D. Bourke, N. Prowd, M. Hawkins, T. Fitzpatrick

Out: H. Dawson

 

WESTERN JETS

B: 8. J. Kellett, 28. K. Crimmins, 39. L. Phillips

HB: 23. B. Chehade, 41. L. Rzanovski, 4. L. Rocci

C: 27. D.  Grmusa, 10. Z.  Christofi, 2. H.  White

HF: 22. D. Edwards, 18. E. Jeka, 3. E. Ford

F: 24. J. Honey, 45. A. Clarke, 30. D. Pantalleresco

R: 47. W. Kennedy, 19. J. Horo, 5. K. Borg

Int: 31. S. Clifford, 38. L. Heaney, 44. A. Manton, 26. C. Raak, 17. N. Reynolds, 29. B. Ryan, 16. C. White

23P: 14. M. Cousins

 

In: E. Jeka, J. Honey, J. Kellett, W. Kennedy

Out: D. Bolkas

 

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS v. EASTERN RANGES

Round 10 – 08/06/2019

2:00pm

Mars Stadium – Ballarat

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS

B: 26. N. Nash, 28. I. Ewing, 6. J. Tillig

HB: 21. N. Stevens, 18. J. Wright, 9. I. Wareham

C: 22. M.  Burgess, 1. C.  Craig-Peters, 11. J.  Dwyer

HF: 17. E. Ajang, 33. R. O’Keefe, 2. I. Grant

F: 19. N. Caris, 20. C. Giddings, 41. F. Marris

R: 23. D. McEldrew, 10. M. Lloyd, 12. R. Polkinghorne

Int: 8. J. Cleaver, 35. C. Hinkley, 40. F. Macdonald, 25. P. Rea

Emg: 38. T. Jennings, 24. J. Quick, 30. I. Thomas

23P: 36. H. Waters

 

In: N. Stevens, I. Wareham, M. Burgess, T. Jennings, I. Thomas, P. Rea

Out: F. Atchison,  M. Herbert,  T. Mahony

 

EASTERN RANGES

B: 12. J. Gilbee, 41. K. Phelan, 40. J. Hourihan

HB: 4. J. Clarke, 39. J. Nathan, 19. W. Parker

C: 20. C.  Downie, 23. Z.  Pretty, 30. T.  Edwards

HF: 9. J. Duffy, 18. B. McCormack, 13. J. Rossiter

F: 14. L. Gawel, 36. B. Hickleton, 27. J. Jaworski

R: 49. R. Smith, 45. M. Zalac, 16. T. Garner

Int: 10. C. Black, 6. M. Brown, 15. S. Feagaimalii, 53. J. Tilly, 3. C. Tilyard, 37. J. Weichard, 22. B. White

23P: 38. M. Massarotti

 

In: T. Garner, J. Nathan, L. Gawel, M. Massarotti, C. Downie, R. Smith, J. Rossiter, C. Black

Out: L. Vassis, C. Weightman, M. Mellis, J. Ross, J. Diedrich

 

 

CALDER CANNONS v. OAKLEIGH CHARGERS

Round 10 – 08/06/2019

2:00pm

Rams Arena – Craigieburn

 

CALDER CANNONS

B: 39. B. Overman, 26. M. Fletcher, 31. G. Thomas

HB: 8. S. Ramsay, 59. D. Tully, 32. M. Simpson

C: 5. C.  Brown, 25. J.  Martin, 30. J.  Kemp

HF: 35. S. Graham, 41. J. Eyre, 16. J. Keeping

F: 3. J. Cardillo, 12. J. O’Sullivan, 29. C. Edwardes

R: 61. J. Hotchkin, 10. H. Minton-Connell, 27. N. Gentile

Int: 4. K. Baker, 37. B. Bozinovski, 46. S. Callander, 36. P. Luckins, 40. Z. Molloy, 42. F. O’Neill, 34. O. Sasalu

23P: 17. J. Langborne

 

In: K. Baker, C. Edwardes, J. Langborne, H. Minton-Connell, S. Graham, J. Kemp, M. Fletcher

Out: N. Stewart,  F. Evans,  R. Mason,  A. Righele

 

OAKLEIGH CHARGERS

B: 49. H. Mastras, 36. R. Valentine, 34. V. Zagari

HB: 52. N. Guiney, 39. R. McInnes, 53. F. Maguire

C: 3. J.  Ayton-Delaney, 18. F.  Elliot, 27. J.  May

HF: 57. S. Seach, 25. J. Ugle-Hagan, 75. A. Tassell

F: 28. L. Johnson, 67. H. Mundy, 1. L. Westwood

R: 22. T. Graham, 12. L. Jenkins, 6. J. Lucas

Int: 65. T. Lovell, 9. W. Phillips, 15. K. Schreiber, 77. N. Stathopoulos

Emg: 24. B. Jepson, 71. M. Steiner, 17. G. Varagiannis

23P: 2. B. Laurie

 

In: R. McInnes, J. Ugle-Hagan, B. Laurie, M. Steiner, W. Phillips, N. Guiney, B. Jepson, L. Johnson, G. Varagiannis, H. Mastras, K. Schreiber, J. Ayton-Delaney

Out: J. Woodfull, L. Winter, M. Tighello, C. Stone, B. Rogers, K. Jones, Z. Hart, J. Nelson

 

 

SUNDAY

TASMANIA DEVILS v. MURRAY BUSHRANGERS

Round 10 – 09/06/2019

10:00am

UTAS Stadium – Launceston

 

TASMANIA DEVILS

B: 14. B. Simpson, 38. O. Shaw, 35. L. Viney

HB: 20. W. Harper, 7. M. McGuinness, 17. P. Walker

C: 12. I.  Chugg, 18. E.  Jackson, 21. L.  Gadomski

HF: 31. J. Menzie, 25. J. Callow, 58. Z. Adams

F: 4. W. Peppin, 56. J. Lane, 33. L. Borsboom

R: 8. J. Steele, 16. R. Banks-Smith, 2. O. Burrows-Cheng

Int: 9. J. Chaplin, 30. B. Gordon, 23. H. Ireland, 32. A. Jefferies, 19. S. Lewis-Johnson, 26. O. Sanders, 29. C. Stuart

23P: 6. S. Banks

 

In: C. Stuart, W. Harper, S. Lewis-Johnson, S. Banks, R. Banks-Smith, H. Ireland, A. Jefferies, J. Lane, L. Borsboom, Z. Adams

Out: O. Davis,  N. Baker,  R. Mansell,  S. Collins,  C. Riethoff,  C. Stephenson,  M. O’Neill

 

MURRAY BUSHRANGERS

B: 42. H. Beasley, 18. C. Crisp, 44. J. Hillary

HB: 19. J. Boyer, 25. L. Fiore, 2. C. Byrne

C: 33. J.  Crawford, 53. C.  Wilson, 26. S.  Durham

HF: 54. D. Bedendo, 7. Z. Barzen, 9. K. Chalcraft

F: 14. J. Chalcraft, 13. H. Kaak, 24. T. Panuccio

R: 3. B. Kelly, 38. D. Clarke, 8. Z. Maher

Int: 21. D. Everett, 49. C. McLeod, 15. P. Parnell, 29. K. Williamson

Emg: 22. E. Baxter, 48. M. Hallows, 27. A. Martin

23P: 55. R. Bouker

 

In: K. Williamson, H. Beasley, Z. Maher, R. Bouker, E. Baxter, T. Panuccio, B. Kelly, M. Hallows, A. Martin, C. Wilson, L. Fiore, Z. Barzen, D. Clarke

Out: A. Shepherd, C. Wild, W. Quirk, W. Christie, W. Chandler, W. Bowden, K. Davies, J. O’Dwyer, T. Bracher

Naming Rights

Partners