Published on June 20, 2019 6:30 pm

NAB LEAGUE BOYS TEAMS: Round 11

The teams have been announced for NAB League Boys Round 11, the first of two Futures Rounds taking place over the next couple of weekends.

The Futures Rounds require clubs to select at least 11 players who are currently in their 16th or 17th year, with team line-ups allowed to consist of up to 24 players. The 23rd player rule will not apply in Futures Rounds.

The six country Victorian teams will benefit from Vic Country’s bye in Round 3 of the NAB AFL Under-18 Championships this weekend, with a host of top-line players returning to their NAB League clubs. Lachlan Ash (Murray Bushrangers), Sam De Koning (Dandenong Stingrays), Mitch Martin (GWV Rebels) and Brock Smith (Gippsland Power) are just some of the Country representatives who will be in action in Round 11.

 

 

Meanwhile, several players have been rotated out of Vic Metro’s line-up for Saturday’s Under-18 Championships match against South Australia in Adelaide, including Jack Bell (Sandringham Dragons), Josh Honey (Western Jets) and James Ross (Eastern Ranges), who will all return to their respective NAB League teams.

 

* CLICK HERE for a preview of Round 3 of the NAB AFL Under-18 Championships, including the team line-ups for Vic Metro and the Allies.

 

The Tasmania Devils will also regain recent Championships representatives Sam Collins and Oliver Davis for their clash with the Northern Knights on Saturday after they were left out of the Allies’ side to face Western Australia, also on Saturday in Adelaide.

 

See the full NAB League Boys Round 11 teams below.

* CLICK HERE for printable PDF team lists.

 

SATURDAY

TASMANIA DEVILS v. NORTHERN KNIGHTS

Round 11 – 22/06/2019

11:00am

Twins Ovals – Kingston

 

TASMANIA DEVILS

B: 35. L. Viney, 38. O. Shaw, 17. P. Walker

HB: 13. S. Collins, 9. J. Chaplin, 14. B. Simpson

C: 12. I.  Chugg, 18. E.  Jackson, 60. J. Barwick

HF: 33. L. Borsboom, 25. J. Callow, 31. J. Menzie

F: 20. W. Harper, 56. J. Lane, 59. T. Reeves

R: 8. J. Steele, 19. S. Lewis-Johnson, 2. O. Burrows-Cheng

Int: 58. Z. Adams, 3. O. Davis, 39. S. Green, 23. H. Ireland, 44. A. Moore, 57. T. Penwright, 4. W. Peppin, 26. O. Sanders, 54. B. Ryan

 

In: T. Penwright, O. Davis, A. Moore, T. Reeves, S. Collins, S. Green, H. Ireland, J. Barwick, B. Ryan

Out: M. McGuinness,  S. Banks,  R. Banks-Smith,  L. Gadomski,  B. Gordon

 

NORTHERN KNIGHTS

B: 4. J. Davies, 51. R. Uwandu, 31. H. Ramshaw

HB: 27. E. Macpherson, 45. A. Taylor, 42. J. Potter

C: 41. N.  Kitchell, 5. J.  D’Intinosante, 10. J.  Lucente

HF: 12. C. Barbera, 16. O. Simpson, 17. J. Bowne

F: 25. H. Gill, 24. B. Major, 40. L. Mcmahon

R: 49. Z. Reichert, 43. T. McMahon, 13. S. Philp

Int: 26. D. Akuei, 34. Z. Costello, 20. E. Frawley, 21. J. Janev, 47. M. Sindrivanis, 44. L. Waldron

 

In: J. Janev, Z. Costello, H. Gill, D. Akuei, Z. Reichert, L. Mcmahon, L. Waldron, E. Frawley, J. Bowne, T. McMahon

Out: J. Watson, A. Carafa, N. Cox, J. Boyd, B. Leonard, C. Simonsen, N. Howard, J. Trudgeon, B. Nikolovski

 

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS v. WESTERN JETS

Round 11 – 22/06/2019

11:30am

Mars Stadium – Ballarat

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS

B: 22. M. Burgess, 18. J. Wright, 8. J. Cleaver

HB: 21. N. Stevens, 20. C. Giddings, 9. I. Wareham

C: 14. L.  Herbert, 12. R.  Polkinghorne, 32. H.  Sharp

HF: 2. I. Grant, 19. N. Caris, 6. J. Tillig

F: 1. C. Craig-Peters, 33. R. O’Keefe, 41. F. Marris

R: 29. P. Glanford, 3. T. Mahony, 7. M. Martin

Int: 37. F. Atchison, 27. M. Herbert, 38. T. Jennings, 40. F. Macdonald, 16. C. Nagorcka, 34. L. O’Brien

Emg: 23. D. McEldrew, 26. N. Nash, 36. H. Waters

 

In: C. Nagorcka, T. Jennings, L. Herbert, L. O’Brien, M. Herbert, H. Sharp, M. Martin, F. Atchison, T. Mahony, P. Glanford

Out: E. Ajang,  J. Dwyer,  I. Ewing,  M. Lloyd,  P. Rea,  C. Hinkley

 

WESTERN JETS

B: 8. J. Kellett, 28. K. Crimmins, 39. L. Phillips

HB: 23. B. Chehade, 26. C. Raak, 4. L. Rocci

C: 27. D.  Grmusa, 10. Z.  Christofi, 2. H.  White

HF: 22. D. Edwards, 44. A. Manton, 3. E. Ford

F: 24. J. Honey, 47. W. Kennedy, 32. H. Schumann

R: 49. L. Vidovic, 19. J. Horo, 7. D. Andrews

Int: 15. H. Blake, 5. K. Borg, 37. L. Conway, 14. M. Cousins, 43. L. Green, 11. J. Haines, 36. C. Mackenzie-George, 17. N. Reynolds, 46. A. Tanner

 

In: L. Vidovic, J. Haines, H. Schumann, L. Conway, C. Mackenzie-George, H. Blake, J. Honey, A. Tanner, L. Green, D. Andrews

Out: D. Pantalleresco, E. Jeka, A. Clarke, C. White, S. Clifford, L. Rzanovski

 

 

DANDENONG STINGRAYS v. MURRAY BUSHRANGERS

Round 11 – 22/06/2019

1:30pm

Shepley Oval – Dandenong

 

DANDENONG STINGRAYS

B: 16. J. Klein, 32. B. Kuipers, 33. H. Sullivan

HB: 38. M. Gregory, 17. B. Milford, 29. F. Hynes

C: 47. W.  Bravo, 34. R.  Orchard, 50. L.  Williams

HF: 13. N. Heath, 36. J. Roysmith, 37. B. Welsh

F: 10. C. Gay, 20. S. De Koning, 51. A. Williamson

R: 55. P. Gerdan, 39. J. Toner, 12. M. Haywood

Int: 54. C. Battams, 8. B. Cliffe, 5. L. Cooper, 9. W. Howe, 40. S. Merrick, 31. J. Mounter, 23. J. Neal, 48. J. Stuart, 41. T. Westworth

 

In: J. Mounter, J. Neal, J. Klein, C. Battams, B. Cliffe, H. Sullivan, S. De Koning, S. Merrick, P. Gerdan, N. Heath, L. Cooper, L. Williams, T. Westworth

Out: L. Goonan,  J. Stuart,  D. Smith,  C. Ellison,  D. Gould,  D. Popa,  J. Nanscawen,  H. Berenger,  J. Thomas

 

MURRAY BUSHRANGERS

B: 48. M. Hallows, 18. C. Crisp, 44. J. Hillary

HB: 12. L. Ash, 25. L. Fiore, 19. J. Boyer

C: 6. W.  Chandler, 5. C.  Wild, 26. S.  Durham

HF: 54. D. Bedendo, 13. H. Kaak, 2. C. Byrne

F: 24. T. Panuccio, 1. W. Christie, 53. C. Wilson

R: 3. B. Kelly, 21. D. Everett, 14. J. Chalcraft

Int: 22. E. Baxter, 55. R. Bouker, 37. K. Brown, 9. K. Chalcraft, 56. J. Cooper, 15. P. Parnell

Emg: 35. T. Matthes, 49. C. McLeod

 

In: L. Ash, C. Wild, T. Matthes, M. Hallows, K. Brown, W. Christie, J. Cooper, W. Chandler

Out: K. Williamson, J. Crawford, Z. Maher, Z. Barzen, D. Clarke

 

 

GIPPSLAND POWER v. OAKLEIGH CHARGERS

Round 11 – 22/06/2019

2:00pm

Morwell Recreation Reserve

 

GIPPSLAND POWER

B: 8. B. McAuliffe, 41. D. McRae, 37. H. Pepper

HB: 24. B. Maslen, 14. T. Hourigan, 12. B. Smith

C: 29. T.  Rees, 35. J.  van der Pligt, 15. R.  Sparkes

HF: 21. M. McGarrity, 13. T. Fitzpatrick, 20. H. Neocleous

F: 30. T. Baldi, 43. Z. Skinner, 19. F. Phillips

R: 17. C. Comben, 10. L. Connolly, 7. S. Berry

Int: 1. R. Angwin, 39. M. Hawkins, 34. J. Hume, 40. T. Mann, 3. M. McGannon, 25. J. McGrath, 42. M. Nicholas, 9. W. Papley, 33. N. Prowd

 

In: H. Pepper, N. Prowd, M. Hawkins, R. Sparkes, F. Phillips, B. Smith, C. Comben, S. Berry, J. Hume

Out: D. Bourke,  S. Tapner,  L. Williams,  B. MacFarlane,  F. Shields

 

OAKLEIGH CHARGERS

B: 78. J. Nelson, 36. R. Valentine, 34. V. Zagari

HB: 20. M. Tighello, 30. S. Tucker, 13. L. Winter

C: 21. K.  Jones, 12. L.  Jenkins, 53. F.  Maguire

HF: 57. S. Seach, 65. T. Lovell, 75. A. Tassell

F: 22. T. Graham, 61. C. Stone, 77. N. Stathopoulos

R: 63. J. Woodfull, 27. J. May, 1. L. Westwood

Int: 48. A. Hart, 70. J. Kempson, 67. H. Mundy, 64. B. Rogers, 19. D. Romero, 73. C. Sharman, 44. C. Spiteri, 50. L. Stelling, 68. R. Walsh

 

In: C. Spiteri, L. Winter, M. Tighello, D. Romero, B. Rogers, K. Jones, S. Seach, T. Lovell, L. Stelling, C. Sharman, J. Nelson, J. Woodfull, R. Walsh, S. Tucker, L. Westwood, C. Stone, A. Hart, J. Kempson

Out: J. Lucas, R. McInnes, J. Ugle-Hagan, B. Laurie, M. Steiner, W. Phillips, N. Guiney, B. Jepson, L. Johnson, G. Varagiannis, H. Mastras, K. Schreiber, F. Elliot, J. Ayton-Delaney

 

 

BENDIGO PIONEERS v. GEELONG FALCONS

Round 11 – 22/06/2019

2:00pm

Mars Stadium – Ballarat

 

BENDIGO PIONEERS

B: 42. C. Maxted, 34. W. Wallace, 26. N. Walsh

HB: 20. J. Schischka, 44. S. O’Farrell, 19. B. Worme

C: 25. W.  Shaw, 21. R.  Wilson, 27. C.  Smith

HF: 1. S. Conforti, 22. J. Treacy, 29. J. Ginnivan

F: 59. R. Clarke, 10. B. Vaz, 51. S. Mitchell

R: 12. A. Cole, 31. R. Ironside, 40. J. Evans

Int: 43. E. Davie, 30. J. Dick-O’Flaherty, 50. F. Ellis Castle, 11. A. Gundry, 47. L. Latch, 3. A. McPhee, 28. Z. Murley, 38. B. Rowles

 

GEELONG FALCONS

B: 35. O. Barrow, 52. S. Christensen, 43. J. Paatsch

HB: 12. N. Gribble, 53. C. Fleeton, 18. B. Reid

C: 7. C.  Harris, 30. H.  Stubbings, 21. L.  Smith

HF: 4. G. Bove, 55. M. Langan, 26. J. Mullen

F: 27. C. Brauer, 37. O. Henry, 17. S. Ham

R: 46. H. Walsh, 11. C. Karpala, 3. K. Rayner

Int: 49. M. Annandale, 58. R. Bell, 31. S. Fonseca-Hateley, 10. L. Hood, 9. B. Jepson, 20. W. Kilpatrick, 56. L. Lloyd, 34. C. Page, 25. J. Sarcevic

 

In: N. Gribble, C. Brauer, B. Jepson, L. Lloyd, S. Ham, H. Walsh, S. Fonseca-Hateley, C. Page, M. Annandale, J. Paatsch, L. Hood

Out: C. Sprague, J. Paterson, J. Grigsby, N. Gadsby, K. Skene, C. Lazzaro, S. Bourke

 

 

SUNDAY

EASTERN RANGES v. SANDRINGHAM DRAGONS

Round 11 – 23/06/2019

1:00pm

Box Hill City Oval

 

EASTERN RANGES

B: 12. J. Gilbee, 41. K. Phelan, 40. J. Hourihan

HB: 4. J. Clarke, 21. J. Ross, 19. W. Parker

C: 20. C.  Downie, 7. L.  Stapleton, 30. T.  Edwards

HF: 15. S. Feagaimalii, 18. B. McCormack, 43. C. Foulis

F: 27. J. Jaworski, 36. B. Hickleton, 22. B. White

R: 47. J. Diedrich, 23. Z. Pretty, 45. M. Zalac

Int: 10. C. Black, 55. J. Eales, 50. F. Kroeger, 34. J. O’Connor, 58. N. Riddle, 2. M. Silvaggi, 53. J. Tilly, 3. C. Tilyard, 37. J. Weichard

 

In: S. Feagaimalii, M. Silvaggi, J. Diedrich, L. Stapleton, N. Riddle, J. Eales, J. O’Connor, J. Ross, C. Foulis, F. Kroeger, C. Black

Out: J. Duffy,  T. Garner,  J. Nathan,  L. Gawel,  M. Massarotti,  R. Smith,  J. Rossiter

 

SANDRINGHAM DRAGONS

B: 56. J. Gray, 69. L. Hayes, 75. M. Lewis

HB: 74. H. Loughnan, 24. C. Langford, 17. T. Milne

C: 3. G.  Grey, 67. B.  Tonkin, 7. J.  Voss

HF: 47. N. Grech, 14. K. Yorke, 53. E. Soylemez

F: 19. J. Goddard, 59. O. Lord, 16. J. Mifsud

R: 32. J. Bell, 5. R. Byrnes, 2. D. Chirgwin

Int: 49. L. Carrigan, 8. T. Deane-Johns, 18. J. Lloyd, 72. C. Long, 58. J. Mackinnon, 73. J. Miller, 60. J. Nowell, 39. B. O’Leary, 71. T. Sheezel

 

In: R. Byrnes, B. Tonkin, T. Sheezel, C. Long, J. Miller, J. Bell, D. Chirgwin, H. Loughnan, J. Nowell, M. Lewis, L. Carrigan, J. Mifsud, J. Gray, J. Goddard, T. Deane-Johns, N. Grech, L. Hayes, C. Langford, J. Mackinnon

Out: A. Perkins, L. Cleary, J. Bowey, J. Florent, R. Bowman, L. Lamble, N. Burke, L. Hall, W. Mackay, J. Brazionis, J. Castan, A. Hanrahan, R. Virtue, A. Courtney, J. Le Grice

Naming Rights

Partners