Published on April 11, 2019 6:30 pm

NAB LEAGUE BOYS TEAMS: Round 4

NAB League Boys Round 4 pits the six interstate-based teams against some of the competition’s Victorian clubs for the first time in 2019. See all selected teams for this weekend here.

While the six country Victorian teams have a bye in Round 4, the six metro Victorian teams will compete across several states – with the Oakleigh Chargers and Eastern Ranges travelling to the Gold Coast and the Calder Cannons crossing Bass Strait to play in Penguin, Tasmania.

 

 

There are a host of important outs for each Victorian outfit this week, with trial games between U18 Vic Country and Vic Metro teams to take place on Saturday at Ikon Park from 10.30am and 12.30pm.

This means:

  • The Northern Knights will be without the likes of speedsters Lachlan Potter and Josh D’Intinosante for their clash with the GWS Giants Academy at Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval on Saturday;

 

  • In the second leg of a double-header at the same venue, the Sandringham Dragons will be missing a group of exciting prospects such as Jack Mahony, Josh Worrell and Charlie Dean against the Sydney Swans Academy;

 

  • Potential top 2019 NAB AFL Draft picks Noah Anderson and Matthew Rowell won’t make the Oakleigh Chargers’ trip to face the Gold Coast Suns Academy in Queensland on Sunday; and

 

  • Talented top-agers Emerson Jeka and Darcy Cassar won’t be in the Western Jets’ line-up for a meeting with the Northern Territory at Downer Oval on Sunday.

 

However, Round 4 presents a chance for many other NAB League Boys players to step up and show their wares in the absence of some of their highly-rated teammates.

 

See the full NAB League Boys Round 4 teams below.

* CLICK HERE for printable PDF team lists.

 

SATURDAY

NORTHERN KNIGHTS v. GWS GIANTS ACADEMY

Round 4 – 13/04/2019

10:45am

Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval – Sandringham

 

NORTHERN KNIGHTS

B: 26. D. Akuei, 51. R. Uwandu, 52. J. Mazzarella

HB: 10. J. Lucente, 45. A. Taylor, 27. E. Macpherson

C: 35. M.  McInerney, 18. S.  Brazier, 16. O.  Simpson

HF: 21. J. Janev, 29. J. Collins, 44. L. Waldron

F: 3. B. Nikolovski, 40. L. Mcmahon, 14. J. Watson

R: 15. N. Howard, 2. L. Perry, 13. S. Philp

Int: 12. C. Barbera, 17. J. Bowne, 59. J. Boyd, 37. K. Brandt, 46. S. House, 30. B. Leonard, 19. J. Trudgeon

23P: 42. J. Potter

 

In: C. Barbera, O. Simpson, S. House, M. McInerney, J. Janev, J. Watson, S. Brazier, J. Lucente, D. Akuei, L. Waldron, N. Howard, J. Collins, J. Potter, J. Trudgeon, K. Brandt

Out: L. Potter,  E. Cheesewright,  R. Sturgess,  R. Gardner,  A. Carafa,  Z. Costello, X. Naish,  N. Cox,  J. D’Intinosante,  C. Simonsen,  N. Kitchell,  J. Davies,  J. Matthews

 

GWS GIANTS ACADEMY

B: 37. D. Beavan, 24. N. Murray, 40. J. Bishop

HB: 1. H. Grant, 27. J. Green, 20. J. Reed

C: 14. S.  Driscoll, 25. T.  Green, 6. T.  Organ

HF: 2. M. Hamblin, 26. L. Delahunty, 19. R. Mooney

F: 8. R. Drew, 22. L. Conlan, 10. J. Peatling

R: 35. J. Cullen, 17. J. Lucas, 28. M. McGrory

Int: 30. J. Gardiner, 15. W. Mudge, 13. J. Pope, 12. L. Squire

23P: 47. S. Brown

 

In: R. Drew, J. Pope, S. Brown, W. Mudge, J. Bishop

Out: K. Flack, C. Steele, C. Edwards, S. Frost, A. Whyte

 

 

SANDRINGHAM DRAGONS v. SYDNEY SWANS ACADEMY

Round 4 – 13/04/2019

1:15pm

Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval – Sandringham

 

SANDRINGHAM DRAGONS

B: 19. J. Goddard, 34. L. Garnaut, 10. J. Le Grice

HB: 25. J. Brazionis, 24. C. Langford, 42. L. Cleary

C: 9. N.  Burke, 7. J.  Voss, 3. G.  Grey

HF: 74. H. Loughnan, 14. K. Yorke, 39. B. O’Leary

F: 23. J. Florent, 16. J. Mifsud, 44. L. Riley

R: 28. R. Bowman, 15. A. Hanrahan, 51. D. Hipwell

Int: 26. J. Castan, 22. J. Cowden, 75. M. Lewis, 18. J. Lloyd, 37. W. Mackay, 21. T. Murray, 63. T. Spencer

23P: 45. A. Perkins

 

In: J. Cowden, G. Grey, D. Hipwell, J. Castan, M. Lewis, J. Florent, L. Cleary, J. Goddard, A. Perkins, L. Garnaut, J. Lloyd, C. Langford, T. Murray, J. Brazionis, K. Yorke, T. Spencer

Out: R. Byrnes,  H. Ralphsmith,  F. Maginness,  J. Bowey,  F. McAsey,  J. Mahony, O. Lewis,  J. Bell,  M. Bergman,  J. Worrell,  L. Butler,  C. Dean, C. Watts,  A. Courtney

 

SYDNEY SWANS ACADEMY

B: 22. M. Geddes, 4. R. van Huisstede, 33. K. Martin

HB: 3. L. Parks, 38. J. Dol, 39. J. Rayner

C: 12. N.  Brewer, 10. J.  Barling, 23. E.  Gulden

HF: 16. L. Swaney, 5. H. Maguire, 11. A. Watling

F: 7. B. Campbell, 2. H. Ellem, 27. M. Sheather

R: 40. S. Gaden, 15. H. Parker, 9. S. Thorne

Int: 14. T. Baxter, 28. N. Casalini, 6. C. Nash, 17. P. Roseby, 29. T. Tyson, 21. Z. Youlten

23P: 8. K. McGrath

 

In: E. Gulden, K. McGrath

Out: K. McKellar

 

 

SUNDAY

GOLD COAST SUNS ACADEMY v. OAKLEIGH CHARGERS

Round 4 – 14/04/2019

10:45am

Southport Oval

 

GOLD COAST SUNS ACADEMY

B: 15. C. Joyce, 34. D. Koenen, 7. J. Smith

HB: 17. B. Deslandes, 31. J. Johnston, 10. M. Pescud

C: 6. R.  Buckland, 5. C.  Budarick, 18. A.  Fyfe

HF: 1. H. Oea, 13. J. Gore, 20. E. Semaan

F: 12. E. Dawson, 33. P. Murtagh, 3. M. Selsby

R: 32. M. Conroy, 28. A. Crossley, 14. M. Fraser

Int: 19. Z. Briggs, 22. A. Davies, 8. R. Nicholls, 9. B. Reeves, 29. H. Rowles

Emg: 2. C. Daly, 35. M. Newman

 

In: D. Koenen, E. Semaan

Out: J. Wingrave

 

OAKLEIGH CHARGERS

B: 52. N. Guiney, 49. H. Mastras, 26. D. Orgill

HB: 39. R. McInnes, 31. J. Hindson, 13. L. Winter

C: 10. Z.  Hart, 15. K.  Schreiber, 12. L.  Jenkins

HF: 14. C. Oglethorpe, 71. M. Steiner, 17. G. Varagiannis

F: 24. B. Jepson, 67. H. Mundy, 7. J. Robertson

R: 63. J. Woodfull, 3. J. Ayton-Delaney, 18. F. Elliot

Int: 55. B. Fleming, 40. T. Furphy, 19. D. Romero, 59. D. Thomas

Emg: 47. N. Balderanos, 22. T. Graham, 34. V. Zagari

23P: 38. G. Belcher

 

In: J. Woodfull, T. Graham, D. Orgill, H. Mundy, T. Furphy, D. Thomas, L. Winter, C. Oglethorpe, N. Balderanos, D. Romero, G. Belcher, M. Steiner, J. Hindson

Out: N. Anderson, D. Williams, N. Bryan, N. Dempsey, S. Tucker, J. Ugle-Hagan, T. Bianco, W. Phillips, J. May, M. Rowell, F. Macrae

 

 

TASMANIA DEVILS v. CALDER CANNONS

Round 4 – 14/04/2019

11:30am

Penguin Oval – Tasmania

 

TASMANIA DEVILS

B: 35. L. Viney, 38. O. Shaw, 17. P. Walker

HB: 22. N. Baker, 7. M. McGuinness, 13. S. Collins

C: 21. L.  Gadomski, 3. O.  Davis, 39. S.  Green

HF: 48. J. Hennessy, 40. T. McGinniss, 31. J. Menzie

F: 20. W. Harper, 25. J. Callow, 4. W. Peppin

R: 8. J. Steele, 27. R. Mansell, 1. M. O’Neill

Int: 45. R. Ashlin, 46. S. Bruinewoud, 2. O. Burrows-Cheng, 9. J. Chaplin, 12. I. Chugg, 19. S. Lewis-Johnson, 50. C. Riethoff

23P: 6. S. Banks

 

In: I. Chugg, S. Banks, S. Bruinewoud

 

CALDER CANNONS

B: 4. K. Baker, 26. M. Fletcher, 23. C. Brand

HB: 33. T. Browning, 59. D. Tully, 32. M. Simpson

C: 27. N.  Gentile, 6. F.  Lakey, 39. B.  Overman

HF: 19. B. Rigoni, 12. J. O’Sullivan, 2. J. Sutton

F: 3. J. Cardillo, 30. J. Kemp, 16. J. Keeping

R: 36. P. Luckins, 10. H. Minton-Connell, 25. J. Martin

Int: 14. S. Bell-Bartels, 46. S. Callander, 42. F. O’Neill, 34. O. Sasalu

23P: 49. M. Allison

 

In: J. O’Sullivan, B. Overman, M. Allison, J. Martin, D. Tully

Out: S. Ramsay, C. Edwardes, D. Mott, H. Jones, C. Brown, B. Newman

 

 

BRISBANE LIONS ACADEMY v. EASTERN RANGES

Round 4  – 14/04/2019

1:15pm

Southport Oval

 

BRISBANE LIONS ACADEMY

B: 17. J. Hammond, 44. C. Bulley, 23. T. Jeffrey

HB: 19. T. Griffiths, 40. N. Haberer, 28. E. Hunt

C: 12. S.  Crozier, 11. W.  Martyn, 18. B.  Reville

HF: 16. T. Abberley, 21. N. Cumberland, 13. B. Coleman

F: 9. W. Tasker, 36. J. Ward, 38. T. Wischnat

R: 60. S. Ryan, 51. C. Stackelberg, 27. D. Marsh

Int: 25. C. Aston, 48. C. Bowes, 43. J. Briskey, 35. S. Butler, 14. C. Michael, 20. J. Quint, 37. J. Moseley, 8. T. Townson

 

In: J. Quint, C. Bowes, C. Stackelberg, D. Marsh

Out: T. Triffett

 

EASTERN RANGES

B: 12. J. Gilbee, 31. J. Blanck, 40. J. Hourihan

HB: 4. J. Clarke, 39. J. Nathan, 19. W. Parker

C: 16. T.  Garner, 45. M.  Zalac, 3. C.  Tilyard

HF: 9. J. Duffy, 56. S. Mason, 27. J. Jaworski

F: 10. C. Black, 36. B. Hickleton, 53. J. Tilly

R: 48. S. Woodward, 15. S. Feagaimalii, 1. K. Hubber

Int: 38. M. Massarotti, 2. M. Silvaggi, 25. L. Vassis, 5. C. Weightman

Emg: 47. J. Diedrich, 44. H. Keeling, 28. T. Weir

 

In: C. Weightman, S. Woodward, S. Mason, J. Jaworski, J. Blanck, M. Massarotti, M. Silvaggi, H. Keeling

Out: C. Downie, C. Hirst, J. Rossiter, L. Gawel, M. Mellis, B. McCormack, R. Smith, J. Ross, Z. Pretty

 

 

WESTERN JETS v. NORTHERN TERRITORY

Round 4  – 14/04/2019

2:30pm

Downer Oval – Williamstown

 

WESTERN JETS

B: 8. J. Kellett, 42. E. Acevski, 41. L. Rzanovski

HB: 34. E. Bentley, 28. K. Crimmins, 25. S. Johnson

C: 5. K.  Borg, 29. B.  Ryan, 17. N.  Reynolds

HF: 31. S. Clifford, 33. S. El-Hawli, 19. J. Horo

F: 1. L. Failli, 45. A. Clarke, 44. A. Manton

R: 47. W. Kennedy, 4. L. Rocci, 7. D. Andrews

Int: 13. D. Bolkas, 10. Z. Christofi, 37. L. Conway, 9. J. Dodemaide, 27. D. Grmusa, 21. P. Nesci, 16. C. White

23P: 36. C. Mackenzie-George

 

In: S. El-Hawli, P. Nesci, D. Grmusa, C. White, J. Dodemaide, C. Mackenzie-George

Out: E. Jeka,  J. Honey,  E. Ford,  D. Cassar

 

NORTHERN TERRITORY

B: 25. D. Forbes, 36. M. Cumming, 26. M. Green

HB: 23. M. Cooper, 24. J. Jeffrey, 7. B. Rusca

C: 14. J.  Salmon, 31. J.  Budarick, 11. S.  Tipiloura

HF: 27. B. O’Connell, 29. W. Derksen, 17. M. Rioli Jnr

F: 20. B. Hodges, 39. B. Ah Mat, 38. B. Minkulk

R: 35. S. Cumming, 19. B. Jungfer, 40. I. Seden-Kurnoth

Int: 18. J. Long, 32. M. McGregor, 28. J. Stevens, 2. T. Woods

Emg: 12. J. Box, 4. R. Fejo, 13. K. Kenny

23P: 9. J. Patrick

 

In: J. Long, J. Salmon, M. McGregor, S. Tipiloura, B. Ah Mat

Out: S. Foster, B. Lake

Naming Rights

Partners