Published on April 16, 2019 10:00 am

NAB League Boys U16 results

See the results of all 2019 NAB League Boys U16 games here.

COUNTRY ROUND 1

SATURDAY MARCH 23

GWV REBELS   1.1   3.4   5.4   8.10 (58)

DANDENONG STINGRAYS   2.3   2.4   4.7   5.7 (37)

@ Mars Stadium

Goals

GWV: S. Butler 3, B. Hobbs, C. Molan, B. Scott, H. Pope, A. Stevens

Dandenong: C. McDonald, J. Davies, X. Donazzan, M. Bergman, E. Wright

Best

GWV: B. Hobbs, A. Bade, S. Breuer, K. Lohmann, A. Stevens, B. Scott

Dandenong: M. Bergman, E. Wright, C. McDonald, D. Didomincantonio, Z. Quick, C. Nayna

 

SUNDAY MARCH 24

GEELONG FALCONS   1.2   1.3   2.4   5.6 (36)

BENDIGO PIONEERS   1.2   2.6   3.7   5.9 (39)

@ Central Reserve, Colac

Goals

Geelong: E. Hollard 2, S. Donegan, I. Parish, J. Tute

Bendigo: H. Hamilton 2, H. Gallagher, B. Evans, J. Hynes

Best

Geelong: E. Hollard, O. Morrison, J. Tute, S. Donegan, T. Wheadon, I. Parish, J. Edwards

Bendigo: B. Stevens, C. Hamilton, B. McGee, H. Hamilton, A. Depasquale, O. Hocking

 

MURRAY BUSHRANGERS   0.2   4.5   4.11   10.12 (72)

GIPPSLAND POWER   2.5   4.9   6.10   6.10 (46)

@ Rams Arena

Goals

Murray: K. Napier 4, J. Rachele 2, J. Mathey, N. Bradshaw, T. Brown, B. Bath

Gippsland: C. Alger, N. Fox, H. Ronchi, J. Harrison, J. Hood, L. Summersgill

Best

Murray: H. Gottschling, J. Dhosi, T. Norton, J. Rachele, K. Napier, T. Brown

Gippsland: B. Green, C. Whitehill, H. Ronchi, J. Evans, J. Harrison, J. Somerville

 

COUNTRY ROUND 2

SATURDAY MARCH 30

GIPPSLAND POWER   1.1   2.1   4.2   7.4 (46)

DANDENONG STINGRAYS   0.3   2.7   5.9   6.10 (46)

@ Morwell Recreation Reserve

Goals

Gippsland: J. Harrison 2, C. Whitehill, B. Green, H. O’Brien, J. Serong, B. Mabilia

Dandenong: J. Clarke 2, C. Macdonald, J. Davies, B. Brown, P. Gerdan

Best

Gippsland: T. Eden, J. Somerville, J. Harrison, C. Alger, B. Green, C. Whitehill

Dandenong: C. Macdonald, C. Nayna, C. McNair, J. Clarke, J. Cahill, J. Davies

 

MURRAY BUSHRANGERS   3.6   4.6   6.8   11.9 (75)

BENDIGO PIONEERS   1.2   4.4   6.4   7.5 (47)

@ Deakin Reserve (Shepparton)

Goals

Murray: J. Rachele 4, N. Pendergast 3, K. Napier 2, Z. Banch, J. Mathey

Bendigo: B. Evans 2, H. Gallagher, H. Hamilton, J. Hynes, H. Welch, L. White

Best

Murray: N. Basile, J. Rachele, H. Gottschling, R. Cason, D. Batey, J. Mathey

Bendigo: C. Hamilton, C. Smith, L. White, H. Hamilton, D. Bennington, B. Evans

 

SUNDAY MARCH 31

GWV REBELS   0.2   2.2   3.7   4.12 (36)

GEELONG FALCONS   0.4   0.6   0.9   1.10 (16)

@ Mars Stadium

Goals

GWV: B. Scott, G. Slater, A. Stevens, B. Hobbs

Geelong: S. Donegan

Best

GWV: B. Hobbs, A. Bade, A. Stevens, S. Breuer, D. Schneider, B. Scott

Geelong: F. Murphy, J. Tute, S. Donegan, J. Edwards, O. Morrison, I. Parish

 

COUNTRY ROUND 3

MONDAY APRIL 8

Triple-header @ Queen Elizabeth Oval

BENDIGO PIONEERS   2.0   2.2   9.5   9.7 (61)

GIPPSLAND POWER   3.2   4.6   5.7   8.7 (55)

Goals

Bendigo: N. Moore 2, H. Hamilton 2, K. Fuge 2, M. Polata, B. McGee, H. Gallagher

Gippsland: H. O’Brien 3, J. Harrison 2, B. Green, L. Heasley, J. Serong

Best

Bendigo: H. Hamilton, N. Moore, H. Gallagher, L. Wright, B. McGee, O. Faulkhead

Gippsland: C. Whitehill, F. Parker, B. Green, H. O’Brien, J. Somerville, T. Eden

 

DANDENONG STINGRAYS   2.4   4.5   7.11   9.15 (69)

GEELONG FALCONS   0.1   2.6   5.8   10.7 (67)

Goals

Dandenong: J. Clarke 3, H. Duff, E. Wright, C. Nayna, L. Kimpton, R. Jacobs, C. Raymond

Geelong: H. Carr 4, T. Gillett 4, E. Hollard, A. Dunn

Best

Dandenong: J. Cahill, D. Didomenicantonio, C. Macdonald, M. Sullivan, C. Nayna, Z. Quick

Geelong: J. Tute, E. Hollard, T. Gillett, A. Dunn, M. Scott, J. Edwards, S. Donegan, F. Murphy

 

GWV REBELS   0.4   1.8   4.10   7.12 (54)

MURRAY BUSHRANGERS   1.2   5.4   10.4   12.4 (76)

Goals

GWV: K. Lohmann 2, J. Lockett 2, J. Rentsch, M. Petersen, B. Hobbs

Murray: J. Rachele 5, M. Pellegrino, J. Mathey, B. Calogero, T. Norton, T. Brown, B. Bath, C. Fleming

Best

GWV: J. Hill, A. Stevens, S. Breuer, B. Hobbs, J. Rentsch, K. Lohmann

Murray: J. Rachele, N. Pendergast, J. Dhosi, J. Mathey, N. Basile, T. Norton

 

 

METRO ROUND 1

TUESDAY APRIL 9

Triple-header @ Rams Arena

CALDER CANNONS   10.4 (64)

NORTHERN KNIGHTS   10.8 (68)

Goals

Calder: F. Gentile 2, J. Goater 2, J. Hebbard 2, J. Newitt 2, M. Ktona, J. Misiti

Northern: J. Rossimel 4, P. Dozzi, B. Fisher, J. Fitzgerald, D. Jones-Hughes, F. Parkinson, C. Scott

Best

Calder: Z. Taylor, J. Hebbard, T. Newman, Z. Overman, F. Gentile, N. Candotti

Northern: J. Rossimel, F. Parkinson, D. Wilmot, A. O’Sullivan, P. Dozzi, D. Stewart

 

WESTERN JETS   5.8 (38)

EASTERN RANGES   6.7 (43)

Goals

Western: P. Curtis 2, M. D’Ambrosio, T. Gysberts, M. Hudson

Eastern: J. Broad, Z. Cileceken, F. Kroeger, T. Sonsie, M. Sruk, E. Triegaardt

Best

Western: J. Pavlidis, B. Jacobsen, T. Gill, T. Rowland, M. Hudson, N. Sayers

Eastern: J. Soligo, N. Riddle, M. Sruk, F. Kroeger, T. Sonsie, J. Broad

 

SANDRINGHAM DRAGONS   5.7 (37)

OAKLEIGH CHARGERS   11.3 (69)

Goals

Sandringham: D. Visentini 2, B. Howes, A. McComb, J. Stone

Oakleigh: H. Bromell 2, Y. Dib 2, A. Lukic 2, B. Andrews, M. Askew, B. Bilston-McGillen, I. Dammersmith, J. Davidson

Best

Sandringham: A. McLennan, R. Kilburn, B. Williams, L. Benton, J. Ellwood, B. Andrews

Oakleigh: B. Woodfull, L. Moore, Y. Dib, L. Anderson, B. Bilston-McGillen, S. Beilby

 

METRO ROUND 2

TUESDAY APRIL 16

Triple-header @ Wilson Storage Trevor Barker Beach Oval

SANDRINGHAM DRAGONS   10.17 (77)

EASTERN RANGES   3.7 (25)

Goals

Sandringham: L. Brooks 2, B. Howes 2, J. Stone 2, N. Dear, J. Ellwood, D. Visentini, B. Williams

Eastern: N. Barnes, F. Kroeger, T. Sonsie

Best

Sandringham: L. Brooks, C. Chesser, F. Callaghan, L. Benton, A. McComb, C. Lewis

Eastern: J. Soligo, J. Eales, T. Sonsie, F. Kroeger, N. Barnes, N. Riddle

 

NORTHERN KNIGHTS   10.10 (70)

WESTERN JETS   13.6 (84)

Goals

Northern: A. O’Sullivan 2, H. Beattie, B. Fisher, J. Fitzgerald, B. Jones, J. Nadalin, F. Parkinson, J. Rossimel, D. Whelan

Western: P. Curtis 3, J. Pavlidis 2, C. Schibeci 2, L. Smith 2, M. D’Ambrosio, B. Jacobsen, H. Lawlor, T. Wood

Best

Northern: J. Nadalin, P. Dozzi, J. Rossimel, B. Fisher, H. Beattie, A. O’Sullivan

Western: B. Jacobsen, J. Pavlidis, A. Williams, M. D’Ambrosio, A. Azzopardi, P. Curtis

 

CALDER CANNONS   4.8 (32)

OAKLEIGH CHARGERS   13.2 (80)

Goals

Calder: M. Gook 2, J. Hebbard, D. Middleton

Oakleigh: I. Dammersmith 3, S. Beilby 2, Y. Dib 2, B. Bilston-McGillen, H. Brown, S. Darcy, A. Mathieson, N. Salmon, H. Woodhouse

Best

Calder: N. Candotti, Z. Taylor, B. Haste, J. Dimasi, M. Ktona, J. Jarvis

Oakleigh: H. Brown, J. Rule, B. Bilston-McGillen, Y. Dib, S. Beilby, N. Salmon

Naming Rights

Partners