Published on May 9, 2019 6:30 pm

NAB LEAGUE GIRLS TEAMS: Round 9

The teams have been announced for NAB League Girls Round 9, the final home-and-away round before a four-team finals series begins next week.

With the Northern Knights and Geelong Falcons having virtually secured the top two positions on the ladder, attention will fall on which teams fill the third and fourth spots after this week’s games.

The third-placed Eastern Ranges have secured a finals berth but can still slip to fourth with a loss to the Sandringham Dragons, which would set up a semi final against the minor-premiership-winning team.

The Ranges have called on co-captain Madeleine Edwards and 16-year-old rebounding defender Mietta Kendall to boost their back line, with Matilda Hardy, Tess Power, Cassy Wilsmore and Savannah Bowden also coming into the team. Meanwhile, Sandringham will be boosted by the inclusion of skipper Molly Denahy Maloney.

The fourth-placed Calder Cannons just need to defeat the Gippsland Power to secure their finals ticket and will welcome the return of goalkicking 15-year-old Tahlia Gillard in their quest to do so, while the fifth-placed Oakleigh Chargers – who need to beat the Bendigo Pioneers and hope Calder loses – will regain the services of Emma Chamberlain and Stella Reid. The Chargers might also be thankful that Bendigo playmakers like Jordyn Jolliffe and Annabel Strahan are out this week.

 

 

See the full NAB League Girls Round 9 teams below.

* CLICK HERE for printable PDF team lists.

 

SATURDAY

GEELONG FALCONS v. MURRAY BUSHRANGERS

Round 9 – 11/05/2019

12:00pm

Avalon Airport Oval – Werribee

 

GEELONG FALCONS

B: 49. E. Dowling, 21. A. Chapman, 7. M. Holdsworth

HB: 16. E. Mahoney, 32. K. Haustorfer , 28. A. Sanderson

C: 12. L.  Gardiner, 38. L.  McEvoy, 1. E.  Vella

HF: 18. D. Moloney, 39. R. Tierney, 11. D. Smith

F: 14. Z. Garth, 24. M. Skinner, 48. J. Hecker

R: 20. S. Hovey, 23. L. Lesosky-Hay, 8. P. Sheppard

Int: 35. G. Featherston , 6. T. Hassett, 31. B. O’Brien, 44. J. Robinson

Emg: 37. A. Lee, 45. T. Lewis, 34. S. Milsome

 

In: A. Lee, S. Milsome, T. Hassett, B. O’Brien

Out: P. Schaap,  L. Ryan,  A. McKee

 

MURRAY BUSHRANGERS

B: 25. Z. Peters, 14. C. Boschetti, 40. K. Whitehead

HB: 19. M. Brown, 10. S. Locke, 18. Z. Spencer

C: 4. C.  Mailer, 11. T.  Brett, 17. K.  Skepper

HF: 46. S. McCarthy, 48. A. Smith, 50. S. Sanders

F: 45. O. Barber, 37. T. Verhoeven, 44. M. Quade

R: 39. A. Morphett, 31. M. Trethowan, 7. K. Adams

Int: 20. S. Lang, 36. S. Lange-Richards, 22. A. Richardson, 32. M. Todhunter

Emg: 1. O. Cicolini, 30. M. Gray

 

In: M. Gray, A. Smith, A. Richardson, Z. Peters, C. Mailer, S. Lang

Out: A. Favell, C. Hargreaves, A. McMillan, C. Gogoll, M. Jones

 

 

WESTERN JETS v. DANDENONG STINGRAYS

Round 9 – 11/05/2019

1:30pm

Downer Oval – Williamstown

 

WESTERN JETS

B: 34. C. Baskaran, 19. A. Anthony, 16. H. Herring

HB: 17. E. Georgostathis, 23. I. Pritchard, 22. C. Singleton

C: 32. S.  Asciak, 9. R.  Tripodi, 11. K.  O’Keefe

HF: 39. M. Ham, 13. I. Grant, 47. C. Sargent

F: 25. C. Saxon-Jones, 29. J. Goodman, 14. L. Wright

R: 20. T. Kolevski, 18. P. Ozols, 15. N. Wright

Int: 6. E. Kiely, 12. E. Quinn, 48. T. Skenderis, 4. J. Woods

Emg: 10. T. Evans, 30. T. Kotoski, 8. O. Millar

 

In: L. Wright, C. Saxon-Jones, K. O’Keefe, J. Woods

Out: M. Puke

 

DANDENONG STINGRAYS

B: 14. L. Grocock, 51. Z. Hill, 38. R. Murray

HB: 40. R. Clancy – Dillon, 31. B. Vernon, 23. D. Fennell

C: 4. J.  Guy-Toogood, 28. T.  Smith, 10. A.  Jordan

HF: 5. E. Allen-Burns, 45. G. Grimmer, 55. H. Thomas

F: 24. A. Liddle, 53. O. Mauerhofer, 2. S. Stratton

R: 58. G. Howes, 12. M. McDonald, 26. I. Shannon

Int: 48. A. Carroll, 21. G. Hodder, 49. K. McKenzie, 30. P. Swayn

Emg: 9. C. Bell

 

In: C. Bell, S. Stratton, H. Thomas, R. Murray, R. Clancy – Dillon, K. McKenzie, E. Allen-Burns

Out: P. Wilson-Macdonald, M. Pearson, M. Layfield, P. Canning, J. Anthony, S. Hosking

 

 

SUNDAY

GIPPSLAND POWER v. CALDER CANNONS

Round 9 – 12/05/2019

11:15am

Morwell Recreation Reserve

 

GIPPSLAND POWER

B: 15. C. Bailey, 47. E. Williams, 40. C. Robinson

HB: 33. S. Notman, 45. M. Van Berkel, 9. M. Shaw

C: 2. S.  Beaton, 12. M.  Fitzsimon, 30. A.  Rippon

HF: 13. H. Andrews, 27. N. Webber, 32. C. Bird

F: 3. M. Gilmour, 49. G. Radford, 11. S. Walker

R: 22. T. Angwin, 8. C. Abrahams , 26. G. McRae

Int: 23. K. Te Huia, 17. S. Trewin, 24. N. Williams, 25. L. Williamson

Emg: 19. H. Booth, 1. S. Brisbane, 5. T. Mcnaughton

 

In: H. Booth, S. Brisbane, H. Andrews, L. Williamson

Out: J. Chila

 

CALDER CANNONS

B: 32. T. Fry, 19. P. Poultney, 2. F. Theodore

HB: 24. K. Delia, 35. I. Young, 31. K. Petrevski

C: 38. L.  Cocomello, 21. G.  Patrikios, 8. Z.  Friswell

HF: 25. A. Magri, 5. N. Crowley, 3. E. Yassir

F: 42. T. Crook, 18. T. Gillard, 22. M. Muller

R: 17. G. Sampson, 41. G. Prespakis, 11. A. Barba

Int: 40. C. Brown, 1. H. Cooke, 34. Z. Hardiman, 10. O. Manfre, 44. I. McNeill-Wren, 9. M. Styles, 23. E. Vivian

 

In: E. Vivian, T. Gillard, E. Yassir, M. Styles, I. McNeill-Wren

Out: K. Lennox, G. Elarmaly

 

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS v. NORTHERN KNIGHTS

Round 9 – 12/05/2019

11:15am

Mars Stadium – Ballarat

 

GREATER WESTERN VICTORIA REBELS

B: 5. N. Butler, 27. G. Pidgeon, 4. K. Tomkins

HB: 20. E. Friend, 16. L. Sykes, 9. R. Saulitis

C: 30. N.  Dojiok, 10. E.  Wood, 3. A.  Trigg

HF: 1. L. Condon, 32. I. Simmons, 12. V. Jewell

F: 23. I. Rustman, 15. C. Leonard,

R: 35. M. Caris, 24. S. Molan, 28. I. Robson

Int: 6. M. Ciavarella, 22. T. Heath, 33. T. Hurdsfield, 13. B. Thompson, 7. C. Willis

Emg: 17. L. Fitzgibbon, 34. K. Harris

 

In: K. Harris, L. Fitzgibbon, T. Hurdsfield, E. Friend, I. Simmons

Out: L. Pfitzner,  Z. Larkins

 

 

NORTHERN KNIGHTS

B: 2. S. Fell, 10. P. Chisholm, 30. M. Plunkett

HB: 9. M. Chaplin, 18. S. Sansonetti, 17. C. Fitzgerald

C: 7. A.  Bennett, 3. N.  Morris-Dalton, 16. Z.  Flanigan

HF: 6. A. Bannan, 23. G. Newton, 29. T. Pulcino

F: 20. C. Linssen, 22. B. Gutknecht, 35. J. Simpson

R: 1. J. Nelson, 14. J. Fitzgerald, 21. E. McKenzie

Int: 11. M. Appleby, 26. M. Papachristos, 36. T. Smart, 34. M. Uwland

Emg: 24. J. Nursey, 38. L. Picioane, 31. M. Ramsay

 

In: M. Ramsay, J. Nursey, M. Papachristos

Out: G. Ceravolo, G. Pirdis

 

 

SANDRINGHAM DRAGONS v. EASTERN RANGES

Round 9 – 12/05/2019

12:15pm

RSEA Park – Moorabbin

 

SANDRINGHAM DRAGONS

B: 46. L. de Gleria Cade, 57. C. Bowen, 38. G. Strangio

HB: 13. T. Grasso, 25. S. Hartwig, 22. E. McNamara

C: 42. M.  Purcell, 17. B.  Arnold, 26. C.  Saultry

HF: 33. I. Eddey, 40. A. Moloney, 29. I. Stutt

F: 65. E. Angelopoulos, 1. M. Denahy Maloney, 2. S. Rothfield

R: 15. C. Cody, 28. A. Burke, 30. W. Laing

Int: 3. C. Murphy, 50. P. Staltari, 45. E. Stuber, 44. D. Walker

Emg: 24. N. Borg, 55. L. Enders, 7. R. Woods

 

In: N. Borg, M. Denahy Maloney, L. Enders, I. Eddey

Out: K. Lynch,  C. Ryan

 

EASTERN RANGES

B: 54. E. Odria, 51. S. Zappia, 1. C. Smith

HB: 11. M. Edwards, 39. L. McClelland, 17. M. Kendall

C: 19. S.  Humm, 33. T.  Flintoff, 20. J.  Richardson

HF: 34. M. Hardy, 46. S. Gibbs, 2. T. Power

F: 23. M. Church, 41. T. Merrett, 49. C. Wilsmore

R: 25. J. Grace, 26. T. Brown, 16. E. Horne

Int: 44. S. Bowden, 31. S. Collard, 29. M. Di Cosmo, 30. J. Dunning

Emg: 43. B. Deed, 35. L. Hilton, 36. R. O’Dwyer

 

In: M. Kendall, M. Edwards, T. Power, S. Bowden, M. Hardy, C. Wilsmore

Out: I. Khoury, C. Barics, K. Ridley

 

 

BENDIGO PIONEERS v. OAKLEIGH CHARGERS

Round 9 – 12/05/2019

3:30pm

Queen Elizabeth Oval – Bendigo

 

BENDIGO PIONEERS

B: 25. K. Hazlett, 36. K. Douglass, 24. S. Oliver

HB: 8. T. Coad, 40. T. Slender, 33. B. Heiden

C: 3. E.  Snell, 19. J.  Finning, 1. M.  Tupper

HF: 12. E. Bell, 46. K. Mitchell, 28. E. Gretgrix

F: 17. T. Hopkins, 22. G. Barton, 21. I. O’Neill

R: 43. J. Richardson, 20. D. Villiva, 4. B. Hards

Int: 38. M. Marks , 13. D. Ryan, 37. G. Sladden, 7. M. Ward

 

In: I. O’Neill, S. Oliver, T. Slender, D. Ryan, T. Hopkins, G. Sladden, M. Marks

Out: M. Barton,  C. McGillivray,  A. Strahan,  J. Jolliffe,  C. Mitchell,  H. Stewart

 

OAKLEIGH CHARGERS

B: 14. G. Byrne, 33. E. Chamberlain, 2. M. Hill

HB: 9. E. Jackson, 12. A. Peck, 26. A. Micallef

C: 22. J.  Lin, 32. E.  James, 18. C.  O’Malley

HF: 11. M. Bertuna, 23. A. Mayne, 5. A. van Oosterwijck

F: 1. G. Lagioia, 7. J. D’Amato, 13. T. Morton

R: 3. K. Kearns, 8. A. Porter, 17. N. Xenos

Int: 20. B. Fox, 4. E. Harley, 34. G. Larkey, 21. S. Reid

Emg: 6. S. Cato, 27. D. Di Santo, 31. S. Morley

 

In: S. Reid, E. Chamberlain

Out: T. Cowan

Naming Rights

Partners