Published on June 5, 2019 10:07 am

U16 Vic Country squad announced

The final 27-player Vic Country squad to compete in the upcoming NAB AFL Under-16 Championships has been released.

The 23-player Country team (plus four emergencies) will begin its Under-16 Championships campaign on Sunday June 16 when it takes on Vic Metro at GMHBA Stadium in Geelong from 12.30pm.

Both Country and Metro will then travel to Queensland for rounds 2 and 3 of the Championships, which feature games against South Australia and Western Australia on Monday July 8 at Southport (Gold Coast) and Friday July 12 at the Gabba (Brisbane).

Country played its final trial match ahead of the Championships on Saturday at Preston City Oval, losing to Vic Metro 12.8 (80) to 7.3 (45) with final squad members like Benjamin Green (Gippsland Power – 21 disposals, 10 clearances and seven tackles), Ben Hobbs (GWV Rebels – 20 and six tackles) and Joshua Rachele (Murray Bushrangers – 20 and five clearances) standing out in defeat.

 

* CLICK HERE to see the results from all under-16 games between NAB League Boys clubs earlier in the season.

 

2019 UNDER-16 VIC COUNTRY SQUAD

NO. NAME NAB LEAGUE CLUB LOCAL CLUB
1 Judson Clarke Dandenong Stingrays East Ringwood
2 Campbell Chesser Sandringham Dragons Wodonga
3 Ben Hobbs GWV Rebels Horsham
4 Oskar Faulkhead Bendigo Pioneers Wentworth
5 Mitchell Moschetti Gippsland Power Phillip Island
6 Kai Lohmann GWV Rebels Phillip Island
7 Sam Breuer GWV Rebels Horsham Saints
8 Cooper Hamilton Bendigo Pioneers Colbinabbin
9 Hugh Hamilton Bendigo Pioneers Colbinabbin
10 Benjamin Green Gippsland Power Pakenham
11 Connor Macdonald Dandenong Stingrays Lysterfield
12 Blake Scott GWV Rebels Skipton
13 Joshua Rachele Murray Bushrangers Shepparton Swans
16 Lincoln White Bendigo Pioneers Strathfieldsaye
17 Charlie Molan GWV Rebels Mount Clear
18 Tom Brown Murray Bushrangers Mooroopna
19 Angus Bade GWV Rebels Warrnambool
21 Joshua Gibcus GWV Rebels East Ballarat
22 Benjamin Bath Murray Bushrangers Tabilk
24 Oscar Morrison Geelong Falcons St Joseph’s
25 Justin Davies Dandenong Stingrays Mordialloc Braeside
27 Josh Rentsch GWV Rebels Penshurst
28 Toby Conway Geelong Falcons St Mary’s

 

EMERGENCIES

NO. NAME NAB LEAGUE CLUB LOCAL CLUB
14 Indy Parish Geelong Falcons Grovedale
15 Sam Butler GWV Rebels Lake Wendouree
20 Bode Stevens Bendigo Pioneers Strathfieldsaye
26 Patrick Gerdan Dandenong Stingrays Beaconsfield

Naming Rights

Partners